Evropský soud vynesl precedentní rosudek, který konečně dává zaměstnavatelům právo dohledu nad trávním pracovní doby svých zaměstnaců.

Computerworld 21.ledna 2016

Monitorování soukromých aktivit ve firmě bude snažší

Evropský soud pro lidská práva nedávno rozhodl, že firmy smějí po předchozím oznámení monitorovat veškerou komunikaci zaměstnanců na pracovních počítačích. Co to znamená pro tyto pracovníky?binary-958952  180

Výrazně snazší bude propustit zaměstnance, kteří si pracovní dobu krátí on-line nákupy, brouzdáním na internetu nebo soukromou korespondencí. Rozhodnutí firmám umožní monitorovat i soukromou elektronickou korespondenci zaslanou prostřednictvím e-mailu, Facebooku či populárních komunikátorů typu WhatsApp, iMessage včetně sdílení obrázků pomocí aplikací Snapchat či Instagram.

„Pokud zaměstnavatel využívání zmíněných aplikací přímo nepovoluje, mohli by lidé přijít o pracovní místo, shrnuje Martin Hnízdil, manažer společnosti truconneXion. Rozhodnutí se dotýká všech zařízení ve vlastnictví firmy, tedy nejen počítačů, ale i chytrých telefonů a tabletů. Právě na mobily a tablety se prý v posledních dvou letech přesunula více než polovina času využívaného pro soukromé účely.

Propustit ty, kteří závažným způsobem u svého počítače porušují pracovní nařízení, ohrožují bezpečnost firmy či trpí syndromem chronického flákače, bylo zatím pro zaměstnavatele komplikované. U soudu nacházely firmy zastání jen částečně, navíc s velkou mírou právní nejistoty.

„Soudy většinou firmám neupíraly právo na monitoring využívání pracovních prostředků zaměstnavatele, ale čtení soukromé korespondence bylo považováno za protiprávní. Řada zaměstnavatelů proto do nejistých právních sporů nešla,“ říká Josef Donát, odborník na IT právo z advokátní kanceláře Rowan Legal.

To by se ale nyní mělo změnit, protože rozsudek Evropského soudu pro lidská práva je de facto závazný i pro Českou republiku. Pokud zaměstnavatel seznámí pracovníky s pravidly využívání firemních prostředků včetně způsobu jejich monitorování a zaměstnanec pravidla poruší, soud by již neměl zpochybňovat právo zaměstnavatele na monitorování soukromé komunikace zaměstnance.

„Teď lidé musejí počítat s tím, že zaměstnavatel může při splnění zákonných podmínek monitorovat využívání pracovních prostředků zaměstnavatele na pracovišti a nemohou poukazovat na porušování jejich práva na soukromí, respektive soud by k takovým argumentům neměl přihlížet, pokud se bude jednat o situaci obdobnou sporu, který řešil Evropský soud pro lidská práva,“ dodává Donát.

Zaměstnavatelé by nicméně měli všechny pracovníky seznámit s tím, jak mohou nakládat s výpočetní technikou, a upozornit je i na způsob monitoringu výpočetní techniky. Tato pravidla by měla být i součástí pracovních smluv.

Top 3 mimopracovních aktivit tuzemských zaměstnanců

  • sociální sítě a soukromé e-maily
  • výběr a nákup zboží
  • sledování on-line multimédií

23.11.2019

Softwarové pirátství? Firmy nejvíc straš…

Odhalování softwarového pirátství pomocí policejních razií se stává minulostí. Firmy k sobě kontrolu legálnosti softwaru dobrovolně pustí a za prohřešky zaplatí. Novým strašákem firem jsou ale nucené audity ze strany...

Více

18.04.2016

Rekordní účet za soukromé surfování

Rekordní účet za soukromé surfování zaměstnance v pracovní době - 37 560 korun ročně   Částka za čas, který zaměstnanec věnoval na internetu svým soukromým záležitostem, v roce 2015 raketově vzrostla o téměř 5 tisíc...

Více

25.01.2016

Přelomový rozsudek Evropského soudu pro …

Evropský soud vynesl precedentní rosudek, který konečně dává zaměstnavatelům právo dohledu nad trávním pracovní doby svých zaměstnaců. Computerworld 21.ledna 2016 Monitorování soukromých aktivit ve firmě bude snažší Evropský soud pro lidská práva nedávno...

Více

02.10.2015

Konference Mobilní business a IT 22.9.20…

Jak využít možností mobilních technologií pro vlastní byznys, jak připravit vhodné mobilní aplikace a jak sledovat jejich používání, jak mobilní řešení spravovat – to je jen několik z řady témat...

Více

25.02.2015

Skoro hodinu pracovní doby tráví Češi zá…

24. 2. 2015 10:17, autor: ČT24, mor Míra zneužívání pracovního času v českých firmách za minulý rok celkově vzrostla. V meziročním srovnání stoupla o dvě minuty, a to na 52 minut...

Více

Vyzkoušejte NOVÉ AuditPro 11

Stáhněte si a vyzkoušejte plnou verzi AuditPro 11 pro 5 počítačů zcela zdarma!

Stáhnout AuditPro 11

Případová studie - Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

mpo

„Softwarový audit je pouze jednorázovou inventarizací. Už pět minut po jeho ukončení se stav sítě dynamicky mění spolu s chováním jejích uživatelů. To, co pro svou práci potřebujeme, je kvalitní systém pro softwarový management a tím AuditPro bezesporu je.“

Ing. Zdeněk Lain,

Vedoucí projektu, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Více o studii

Vyzkoušejte ServiceDesk!

Vyzkoušejte AuditPro ServiceDesk ONLINE. Zcela zdarma!

Přihlásit se do ServiceDesku

Kontaktujte nás

AuditPro centrum

Boleslavská 199,

293 06 Kosmonosy

 

Tel.: +420 326 711 711
Fax: +420 326 711 742

Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Ocenění CEE Partner of the Year

ms-partner

truconneXion získalo s AuditPro opakovaně prestižní ocenění Partner roku pro střední a východní Evropu od společnosti Microsoft v oblasti efektiní správy licencí a řízení IT.  

Další naše ocenění

AuditPro 11 Release Candidate uvolněn!   Stáhnout AuditPro 11  Spočítat cenu

Kontakt

AuditPro centrum
Boleslavská 199, Kosmonosy
PSČ 293 06

 

Tel.: +420 326 711 711
Email.: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 1991 - 2017 truconneXion a.s. Vytvořeno v UNISMINI | Pravidla ochrany osobních údajů a pravidla využívání cookies